Budapest, Alig utca 6.
És akkor jött a Tenkes kapitánya…
A magyar társadalom több korosztályának felejthetetlen művészi élménye volt a Tenkes kapitánya az 1960-as évek első felétől. A kalandokban bővelkedő, Moszkvától Mongóliáig, Németországtól Vietnamig kirobbanó sikerrel bemutatott tévéfilmsorozat és a számos kiadásban megjelent történeti kalandregény valódi fogalommá vált. Hatására a kereskedőktől tucatszámra kapkodták el a turisták a karikás ostorokat. Divat lett külföldön akkoriban a kuruc kori versek olvasgatása is.
Sokan nem is gondolnak arra, hogy a Tenkes kapitányának szerzője, a dél-magyarországi Barcsról származó író, Örsi Ferenc már több mint 25 éve itt lakik a XIII. kerületben.
- Mit adott önnek Angyalföld? - kérdezem az írótól.
- Ez a kerület jó otthont és kitűnő lehetőséget biztosított, hogy éljünk és gyermekeinket neveljük. Feleségem, aki első önfeláldozó olvasóm és legkövetkezetesebb bírálóm, ma is innen megy naponta az Élmunkás téri piacra. Korábban itt tanított a Pozsonyi úti, majd a Gyöngyösi utcai általános iskolában. Voltam ugyan néhányszor a szigligeti és a nagymarosi alkotóházban, de regényeimet, forgatókönyveimet itthon, az Alig utcában írtam. Azt mondhatom, hogy írásaimat Angyalföldön öntöttem végső formába.
- A korábbi emlékek élnek-e önben?
- Hogyne! A Tenkes kapitányának élményei a siklósi várhoz kötődnek. Még tízéves koromban egy tanév végi iskolai kirándulás alkalmával ismerkedtem meg az ódon épülettel, amely akkor a régi tulajdonosoké, a Benyovszky családé volt. Hatalmas elfogódottság vett rajtam erőt. Tudtam, hogy egyszer ide vissza kell térnem. Majd a második világháború után, már felnőttként láttam újra a siklósi várat. Lengyel hadifogolytábor volt. Hosszú idő elteltével - mint a Baranyai Termékforgalmi Vállalat egyik dolgozója - kerültem ismét a siklósi várhoz. A sok történelmi kalandot megélt épület pincéjéből krumpliraktárt alakítottak ki, és egy ideig ebben dolgoztam könyvelőként.
- Engedje meg, hogy egy kis apróságra rákérdezzek. A Tenkes kapitánya regényben többször is előfordul az Ördögbocskor-szikla földrajzi elnevezés. Alaposan áttanulmányoztam a Baranya megye földrajzi nevei című vaskos kétkötetes forrásművet, de az ördöggel kapcsolatos furcsa szavak sorában ezt sehol sem találtam. írói leleménnyel van dolgunk ebben az esetben?
- Tudja, az élet mindig gazdagabb, mint bármely kézikönyv. Sosem felejtem el Czompó Sándor bácsit, a legjobb tanítót Siklós környékéről. Ő volt az, aki a nagyharsányi monda mitikus színhelyeit, az Ördögbocskor-ormot, az ördögszántást, a pokol gyógyító kénes forrásának helyét, a Büdös-Tapolcát megmutatta nekem. Bizony az Ördögbocskor-szikla az élő táj hagyomány része.
A szerves tradíció és a történelem kalandos szövevényéből nőtt ki a Tenkes kapitánya. A hatvanas évek elején kíváncsian ismerkedtem a tévé műfajával. Egyik korai tévéjátékom egyenes adásban ment, mert akkor még nem volt rögzítési lehetőség. Másik tévédrámám kétszereplős volt, hiszen minél kisebb helyszínre, minél kevesebb szereplőre kellett terveznem.
Fontos egyéni indítékul szolgált a kalandos írás világra segítésére, hogy gyermekeim abban az időben a szomszédba jártak a hétvégén tévézni. Az idő tájt ment a Robin Hoodról szóló tévésorozat. Amikor befejeződött az érdekfeszítő kalandok izgalmas sorozata, a fiam megkérdezte, tudsz-e ahhoz hasonló történeteket. Igen, mondtam neki, és három óra hosszat meséltem azt a cselekményt, amelyből aztán kialakult a Tenkes kapitányának története.
- A siklósi vár történeti emléke után Angyalföld jelenkori romantikájának felfedezése következett?
- A Lehel tér és a piac környéke a Princ, a katona filmregényhez adta a hátteret. Akkor, a hatvanas évek első felében Pestből jóformán semmit sem ismertem, csak lakóhelyem közvetlen környékét. Nem tudtam másban gondolkodni, mint a Lehel tér és környéke világában. Princhez minden megvolt itt, kézzelfogható közelségben. Ez a filmregény volt Angyalfölddel való házasságkötésem. A pályaudvari vágány alatt átmenő alagút, a Bulcsú utca meghosszabbítása előfordul a Princről szóló filmben. Amikor módszeresen feltérképeztem a kerületet, bejártam a környékét, bebizonyosodott, hogy vannak itt területek, amelyekre kalandos jeleneteket lehet írni.
- Vannak tervei a jövőben is?
- Különösebb elképzeléseim nincsenek. Egy színdarabot melengetek a szívemben, de már régen nem nyúltam hozzá. Már eljutottam a hetvenhatodik oldalig, de még úgy húszoldalnyi hiányzik. Viszont ettől a húsz oldaltól függ az egész mű. Úgy látszik, nem érlelődött meg bennem eléggé a teljességet meghatározó lényeg.
Búcsúzom az írótól. Távozáskor megakadt tekintetem Tenkes kapitányának ostorán, amely a könyvek mellett ott függ a falon. Jóleső emlékeket ébreszt bennem.